Jesteś tu: Strona główna Artykuły Polacy pracują coraz ...

Polacy pracują coraz więcej

11/11/2016

Zgodnie z danymi OECD Polacy znajdują się pośród najwięcej pracujących narodów. Średnia długość pracy polskiego pracownika wynosi obecnie 1963 godzin i jest to najwyższy wynik od prawie sześciu lat. 

Polacy pracują najwięcej od sześciu lat. W 2005 roku przeciętny Polak pracował 1994 godziny, w 2013 roku 1918 godzin, a obecnie są to 1963 godziny. Zgodnie z tym zestawieniem Polacy są jednym z najciężej pracujących społeczeństw organizacji OECD. Zajmujemy obecnie 7 od końca (na 38) miejsce spośród krajów OECD i więcej od nas pracują wyłącznie mieszkańcy Chile, Meksyku, Korei Południowej, Rosji, Kostaryki i Grecji.

Wysokie miejsce Grecji w tym zestawieniu wyraźnie obala też często powtarzany mit o "lenistwie Greków". który tak silnie lansowany jest przez neoliberalne ośrodki ideologiczne usiłujące "lenistwem" pracowników wyjaśnić kryzys kapitalistyczny.

Coraz dłuższy czas pracy wynika po pierwsze z uelastycznienia form zatrudnienia, po drugie ze stale spadających płac, które przymuszają do podejmowania dodatkowej aktywności zawodowej oraz po trzecie ze stale wzrastającego kapitalistycznego wyzysku. To właśnie presja właścicieli kapitału powoduje, że mimo stale rosnącej efektywności pracy wciąż pracujemy coraz dłużej - owoce wzrostu wydajności pracy oddając kapitalistom.

Komentarze

Zdjęcie tygodnia

Film tygodnia