Jesteś tu: Strona główna Artykuły Reakcje po śmierci Fi...

Reakcje po śmierci Fidela Castro

27/11/2016

W wieku 90 lat na Kubie zmarł Fidel Castro, przywódca Rewolucji Kubańskiej i wieloletni przywódca Kuby. Cała światowa lewica wyraziła ubolewanie z powodu odejścia Fidela Castro, do kondolencji przyłączyło się także wielu światowych przywódców.

Przewodniczący brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn określił Fidela Castro mianem "wielkiej postaci współczesnej historii, narodowej niepodległości i socjalizmu XX wieku. [...] Od budowy opieki zdrowotnej i szkolnictwa na światowym poziomie do oznak solidarności Kuby z całym światem, Castro ma wiele osiągnięć." - stwierdził.

W podobnych słowach swoje ubolewanie wyrazili także przywódcy niemieckiej partii Die Linke. Partia ta udostępniła na swoim profilu Facebooka także oficjalne pożegnanie Commandante, zwracając uwagę na jego kluczową rolę w rewolucji na Kubie i walki o niepodległość przeciwko imperializmowi. Fidela Castro pożegnał także Pablo Iglesias, lider partii Podemos, pisząc o jego znaczeniu w działalności na rzecz "walki o niepodległość całej Ameryki Łacińskiej". 

Swoje kondolencje wyrazili także praktycznie wszyscy lewicowi przywódcy Ameryki Łacińskiej, w tym Rafael Correa, Tabaré Vázquez, czy Nicolas Maduro. Rafael Correa określił Castro mianem "Giganta ze stali", a Nicolas Maduro stwierdził, że "musimy kontynuować jego walkę o ojczyznę, socjalizm i niepodległość". 

Na Kubie zarządzono 9-dniową żałobę narodową, żałoba narodowa ogłoszona została także w Urugwaju, a z wielu krajów, którym wcześniej za rządów Castro Kuba pomagała w walce o wolność napływają kolejne wyrazy solidarności: w tym z Angoli, czy Algierii.

Za "smutną wiadomość" uznał śmierć Fidela Castro papież Franciszek. Premier Kanady Justin Trudeau wyraził swoje "głębokie ubolewanie" stwierdzając też, że Fidel Castro był "legendarnym rewolucjonistą i mówcą" cechującym się "oddaniem i miłością dla ludu Kuby". Swoje kondolencje wyraził także przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Peter Thomson, a także premier Indii, prezydent Rosji, rząd Iranu, czy naczelne kierownictwo Komunistycznej Partii Chin.

Spontanicznie pod ambasadami Kuby m.in w Rosji, czy w USA wiele osób kładło także świece, kwiaty oraz... cygara.

Komentarze

Zdjęcie tygodnia

Film tygodnia