Jesteś tu: Strona główna Artykuły 8 najbogatszych posiad...

8 najbogatszych posiada większy majątek od połowy ludzkości

16/01/2017

8 najbogatszych kapitalistów posiada majątek równy majątkowi połowy ludzkości - donosi najnowszy raport organizacji Oxfam. Fakt ten dowodzi, że mamy do czynienia z szybko postępującą akumulacją kapitału, ponieważ jeszcze rok temu majątek równy majątkowi połowy ludzkości skupiony był w rękach aż 62 miliarderów.

Wedle informacji przekazanych przez organizację Oxfam fortuny: Billa Gatesa, Amancio Ortegi, Warrena Buffetta, Jeffa Bezosa, Marka Zuckerberga, Larry Ellison, Michaela Bloomberga i Carlosa Slima Helu to łącznie 426 mld dolarów, czyli więcej niż majątek zgromadzony przez połowę całej populacji Ziemi.

Wedle raportu Oxfam akumulacja kapitału przez najbogatszych osiągnęła obecnie niespotykane w historii ludzkości rozmiary i już wkrótce może pojawić się pierwsza osoba, która jako pierwsza na swoim koncie zgromadzi równowartość tysiąca miliardów dolarów.

W skali globalnej rośnie w tym momencie zarówno ogólne rozwarstwienie dochodów, jak i przepaść między bogatymi i biednymi, co będzie wiązało się z rozwojem przepaści cywilizacyjnej, która jeszcze bardziej będzie dzielić kraje bogate od biednych. W warunkach postępującej akumulacji kapitału i monopolizacji rynków spadać będzie także ogólna stopa zysku, a coraz większe znaczenie będą miały monopolistyczne korporacje.

Komentarze

Zdjęcie tygodnia

Film tygodnia