Jesteś tu: Strona główna Artykuły Strajk głodowy studen...

Strajk głodowy studentów w Tunisie

EG 02/02/2017

Członkowie marksistowskiego związku studentów UGET (Generalny Związek Studentów Tunezyjskich) ogłosili strajk głodowy. UGET znany z działalności opozycyjnej w okresie reżimu Ben Alego, uczestniczący w rewolucji tunezyjskiej pod hasłami antykapitalistycznymi, podjął decyzję o radykalnym strajku głodowym.

12 członków związku nie przyjmuje pokarmów ani płynów od 31 stycznia i kontynuuje strajk w głównej siedzibie związku  w Tunisie. Bezpośrednią przyczyną strajku są represje wymierzone w jego członków.

 

W okresie dyktatury Ben Alego utworzono tzw. „czarną listę” zawierającą nazwiska najbardziej aktywnych członków związku. Celem owej listy jest blokowanie możliwości zatrudnienia w instytucjach publicznych, a dostęp do niej mają również pracodawcy prywatni. 

Czarna lista miała być zlikwidowana po obaleniu reżimu, ale umiarkowani islamiści, którzy doszli wówczas do władzy nie uczynili tego traktując UGET jako zagrożenie dla swoich rządów. Obecne rządy liberałów, w stosunku do których UGET pozostaje w opozycji zapowiedziały likwidację represji i dyskryminacji wynikającej z „czarnej listy”, ale ostatecznie zrezygnowały z tej zapowiedzi. Członkowie UGET proszą o wyrazy solidarności lewicy na całym świecie.

Komentarze

Zdjęcie tygodnia

Film tygodnia