Jesteś tu: Strona główna Kontrkultura Lewicowa muzyka

Lewicowa muzyka

Mateusz Chudzicki 07/05/2016

Muzyka towarzyszy nam cały czas. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy to praktycznie zawsze słyszymy w tle jakieś dźwięki. Nasz mózg skutecznie je ignoruje, dlatego wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z obecności muzyki wokół nas. A jednak często zdarza się sytuacja w której zupełnie nieświadomi lecącej piosenki w tle, zaczynamy sobie ją nucić pod nosem. To właśnie pokazuje niewyobrażalną siłę muzyki.

"Muzyka" jako sztuka ma tę przewagę nad innymi gałęziami kultury, że dotrzymuje nam towarzystwa przez cały dzień, w przeciwieństwie do np. filmu czy obrazu. Mając tak dużą siłę przebicia jasne było, że muzyka stanie się środkiem masowego przekazu. Muzycy mając świadomość, że ich twórczość może docierać w jednej chwili do tysięcy ludzi na całym świecie zaczęli zaś tworzyć coraz bardziej poważne treści. Oczywiście na scenie muzycznej dalej nie brakuje utworów traktujących dosłownie o niczym, ale jest też całkiem spora grupa piosenek z zawartym przekazem, który jest przeznaczony dla społeczeństwa. I właśnie o tym rodzaju utworów muzycznych traktuje niniejszy artykuł.

Dzisiaj postaram się przedstawić muzykę, której tematyką jest myśl socjalistyczna, komunistyczna, antykapitalistyczna czy antyfaszystowska, czyli muzykę z szeroko pojętej  lewicy. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, bo przedział gatunków muzycznych jakie wystąpią jest naprawdę imponujący.                                             

Kolejność podanych utworów jest losowa.

Uwaga! Część z poniższych utworów zawiera wulgarny język!

1.) Max Romeo - Socialism Is Love

"Pytasz: Czym jest socjalizm i co to naprawdę znaczy? To równe prawa dla każdego człowieka, bez względu na jego siłę (...) "                    

Tymi słowami rozpoczyna się piosenka "Socialism Is Love" legendarnego muzyka reggae - Maxa Romeo. Tekst tego utworu może służyć z powodzeniem za definicję socjalizmu. Sam artysta niejednokrotnie nawiązywał w swojej twórczości do idei socjalizmu, czy do antyfaszyzmu, co znajdzie jeszcze potwierdzenie na tej liście.

2.) Smar SW - Siła

Bardzo mocne, dosadne, wulgarne teksty to znak charakterystyczny tej rzeszowskiej kapeli punkowej. Ich najpopularniejszy utwór "Siła", to swego rodzaju sprzeciw i bunt przeciwko odradzającej się fali nazizmu w Polsce. I choć grupa ta działała jedynie w pierwszej połowie lat '90, to teksty ich utworów są aktualne po dziś dzień.

3.) The Exploited - Fuck the USA

Marzenia o realizacji "american dream" (amerykańskiego snu) często są zgubne dla imigrantów poszukujących lepszego życia właśnie w Stanach Zjednoczonych. Ten prokapitalistyczny kraj już niejednokrotnie dał do zrozumienia światu, że jedyną wartością godną dla niego uwagi jest pieniądz. Muzycy z zespołu The Exploited, w utworze "Fuck the USA" wypunktowali wszystkie najpoważniejsze wady tego państwa.

4.) Los Fastidios - Antifa Hooligans

Klasyk. Utwór z pewnością znany wszystkim działaczom i sympatykom Antify - organizacji zwalczającej faszyzm. Jest to nieoficjalny hymn Antify.

5.) Hańba! - Narutowicz

"(...) Eligiuszu Niewiadomski... Jesteś zdrajcą całej Polski! (...)"

Mój osobisty faworyt na liście. A to ze względu na bardzo rzadko spotykane połączenie muzyki folkowej z... punkiem. Miło jest posłuchać utworu, który traktuje o jednej z największych tragedii w najnowszej historii Polski, tym bardziej, że ostatnio coraz bardziej się o tym zapomina. To pozycja obowiązkowa dla każdego komu bliska sercu jest postać Gabriela Narutowicza. 

6.) Frontside - Ślepcy

Kolejny utwór, który jest głośnym i zdecydowanym sprzeciwem wobec rozprzestrzeniającej się fali nazizmu i faszyzmu w Polsce. Z tą różnicą, że utwór "Ślepcy" zespołu Frontside mimo swej bezpośredniości i dosadności jest pozbawiony wulgaryzmów. Jeżeli ktoś nie lubi przekleństw w muzyce, to powinien posłuchać właśnie tego utworu.

7.) Obywatel MC - Upadek

Utwór posiada wstrząsający tekst i teledysk. Jest to swoisty obraz w jakich smutnych czasach przyszło nam obecnie żyć. Artysta idealnie uchwycił spustoszenie i znieczulicę jaką pozostawia po sobie system kapitalistyczny. Bardzo ponury kawałek, który co wrażliwszych może przyprawić o łzy. Utwór nie pozostawia też złudzeń jeśli chodzi o ewentualną poprawę sytuacji.

8.) Bonton - Komunista

"(...) ja sam komunista, ja sam ateista, ja sam komunista, ruzni crveni terorista (...)"

Prezentowałem utwory ponure, dlatego teraz dla odmiany będzie coś wesołego. Ten polsko brzmiący utwór, tak naprawdę jest w języku serbskim i choć ten język jest mi kompletnie obcy, to sama piosenka posiada bardzo przyjemny i łatwo wpadający w ucho refren.

9.) Natural Dread Killaz - Rasiści

Dość mało znany utwór, popularnej, wrocławskiej formacji reggae - Natural Dread Killaz (NDK). Piosenka "Rasiści" to oczywisty klin wbity w pełne głupoty i bezsensowności rasistowskie poglądy, które są podzielane przez wszystkich faszystów i nazistów. Piosenka idealnie odpowiada na zarzuty osób, które identyfikują się z poglądami dotyczącymi wyższości białej rasy.

10.) Smar SW - Eutanazja

Po raz drugi (i nieostatni) na łamach tej listy pojawia się zespół Smar SW. Jeżeli ktoś nie jest jeszcze przekonany do słuszności tezy, że teksty tego zespołu są przepełnione bardzo mocnymi, agresywnymi i wulgarnymi tekstami (ale są uzasadnione), to powinien posłuchać utworu "Eutanazja". Piosenka ta to odpowiedź dla Kościoła Katolickiego i jego mieszania się do spraw życia prywatnego swoich wyznawców.

11.) Dead Kennedys - Nazi punks fuck off

Krótki i kolejny mocny utwór, tym razem od legendy punkowej sceny muzycznej, zespołu - Dead Kennedys. Tytuł mówi wszystko. Ten, trwający zaledwie niewiele ponad minutę utwór, krytykuje nazistowskie zachowania wśród subkultury punkowej, która jak wiadomo w swoich założeniach od zawsze była antynazistowska i antyfaszystowska.

12.) Prince Jazzbo - Step Forward Youth

"(...) Uciekaj kapitalizmie. Ja chcę socjalizmu! Uciekaj kapitalizmie. Ja chcę socjalizmu! (...)"

Sam utwór nie zawiera głębokich przekazów, czy to marksistowskich czy też antyfaszystowskich. W całej piosence znajduje się zaledwie jeden, mały fragment dzięki któremu znalazł się on na tej liście. 

13.) Leniwiec - Komunizm

Numer 13 jest podobno pechowy i w przypadku tego utworu zdaje się to potwierdzać. Otóż jedyny film w którym można było posłuchać tej piosenki został usunięty z serwisu Youtube. W internecie oczywiście da się znaleźć sam utwór do odsłuchania, jednakże trzeba chwilę poświęcić na jego odnalezienie. Dla leniwych (ciekawy zbieg okoliczności - patrz nazwa zespołu) umieszczę poniżej dwa moje ulubione fragmenty z tej piosenki.

"(...) Być komunistą to znaczy - nie kochać tylko pieniędzy. Być komunistą to znaczy - potrafić się dzielić. Być komunistą to znaczy - szanować bliźniego swego. Być komunistą to znaczy - po prostu być dobrym człowiekiem (...)"                                              

"(...) Nie porównuj komunizmu do nazizmu i faszyzmu.

Nie porównuj komunizmu do nazizmu i faszyzmu.

Nie porównuj komunizmu do totalitaryzmu! (...)"

14.) Carper feat. Freak - Barykada nr. 161

Patriotyczna i antyfaszystowska piosenka. Na całej scenie raperskiej obecnie dominują muzycy związani ze skrajną prawicą, a utworów o charakterze antymarksistowskim, narodowym, nacjonalistycznym nie brakuje. Dlatego dobrze jest słyszeć, że nie wszyscy wykonawcy z tego nurtu dali się ponieść trendom i mimo bycia w zatrważającej mniejszości zostali wierni swoim przekonaniom.

15.) Max Romeo - Chase the fascist

Drugi utwór tego muzyka na tej liście. Jestem nieomalże pewien, że każdy z Was słyszał piosenkę zatytułowaną "Chase the devil". Nawet jeżeli tytuł niewiele mówi, to na pewno sama melodia jest na tyle charakterystyczna, że zapadnie Wam w ucho. Na fali popularności tego utworu, artysta nagrał jego drugą, antyfaszystowską wersję. Choć sławy jak u swojego pierwowzoru nie zdobyła to warto posłuchać obu wersji.

16.) Uliczny Opryszek - Zapierdol faszystowskich morderców

Ten dość wulgarny tytuł może zwiastować kolejny utwór pełen agresji, buntu i sprzeciwiania się rozrostowi ideologii totalitarnych, wzorem zespołów takich jak Smar SW czy Frontside. Tak jednak nie jest. Piosenka ta to wyraz niepokoju i niepewności przyszłych dni ze względu na bierność ruchów antyfaszystowskich w walce z organizacjami faszystowskimi.

"(...) Najpierw przyszli po Żydów... I nie powiedziałem nic, bo nie byłem Żydem.

Potem przyszli po komunistów... I nie powiedziałem nic, bo nie byłem komunistą.

Potem przyszli po związkowców... I nie powiedziałem nic, bo nie byłem związkowcem.

A potem przyszli po mnie... I nie został już nikt, kto by się mógł za mną wstawić."

17.) Karcer - Gest idoli

Kolejny punkowy utwór, tym razem krytykujący wszelkie religie i ich wyznawców. Artyści krytykują w nim postawy polegające na zasłanianiu się Bogiem w przypadku braku argumentów.

18.) Smar SW - Walczmy o swoje prawa

Trzeci i ostatni prezentowany przeze mnie utwór zespołu Smar SW. Tym razem najbardziej "spokojny" ze wszystkich, ponieważ pozbawiony jest większych wulgaryzmów. Utwór ten nawołuje do absolutnego przeciwstawiania się wyzyskującemu systemowi. Muzycy namawiają do wspólnego zorganizowania się, bez względu na podziały (które tak bardzo system chce między nami tworzyć) w celu zagrożenia "rządzącym bandytom".

19.) Dezerter - Większy zjada mniejszego

Dezerter to bez wątpienia legenda polskiej sceny muzycznej. Kto mógł żyć, wychowywać się w latach 80-tych XX wieku mógł mieć tą niewątpliwą przyjemność bycia świadkiem powstawania jednej z najlepszych kapeli muzyki punkowej. Obecnie Dezerter dalej czynnie zajmuje się muzyką, czego dowodem niech będzie utwór pod tytułem "Większy zjada mniejszego". Sam tekst można dopasować do różnych wydarzeń, które obecnie mają miejsce. Niektórzy z komentujących ten utwór porównują go do obecnej sytuacji na Ukrainie a inni do sytuacji w Europie. Ja z kolei interpretuję tę piosenkę jako pokazanie wszystkich przejawów hipokryzji i machlojek systemu kapitalistycznego oraz niedolę nas - socjalist&ozacute;w.

"(...) Jest nas za mało, żeby mieć rację.

Bo racja jest zawsze po stronie większości.

Nam pozostaje miejsce z tyłu.

Oraz poczucie bezsilnej złości. (...)"

20.) Carlos PueblaHasta Siempre Comandante

Legenda. Każdy, kto w mniejszym bądź większym stopniu sympatyzuje z ideałami jakie wyznawał Che Guevara na pewno zna ten utwór. Umieściłem go na tej liście by oddać hołd najwybitniejszemu rewolucjoniście w historii świata. Sam utwór ma bardzo wiele wersji. Mi osobiście najbardziej przypadła do gustu wersja tradycyjna.

 

I tak oto prezentuje się moja lista utworów poświęconych promowaniu wartości szeroko rozumianej lewicy.

Mam nadzieję, że udało mi się pokazać komuś piosenki, których nie znał, a które przypadną mu do gustu. Socjalizm można (a nawet trzeba) popularyzować na każdy możliwy sposób. A nie ma obecnie lepszego sposobu niż muzyka, ponieważ ma największą siłę przebicia ze wszystkich możliwych środków przekazu. Może w dalszej przyszłości ukaże się druga część tego artykułu. Bo mimo ostatnich sukcesów polskiej prawicy i nacjonalizmu, to lewica znalazła sobie całkiem dobrą niszę w postaci muzyki, gdzie często bardzo dobrze się odnajduje.

Komentarze

Zobacz także:

Antymieszczańska postawa u Edwarda...
Cyprian Kraszewski 19/02/2019 Edward Abramowski nie był konsekwentnym marksistą, choć jego pierwsze teksty zwiastowały dobrze zapowiadającego się socjalistę naukowego. Abramowski nie porzucił całkowicie... więcej
Niezapomniane oko Polifema
Jerzy Drewnowski 21/04/2015 Przeżycia symbolizujące możliwą bolesną stratę, której uniknęliśmy tylko przez szczęśliwy zbieg okoliczności, głęboko zapadają w pamięć. Czynią to zwłaszcza wtedy, gdy... więcej