Jesteś tu: Strona główna Kontrkultura Z długiego życia ant...

Z długiego życia antysemityzmu

Wojciech Wojciechowski 25/11/2013

Na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1937 rozpoczyna swój wykład Samuel Dickstein, matematyk żydowskiego pochodzenia Do sali wdziera się bojówka wszechpolaków, krzycząc „Precz z Dicksteinem, bić Dicksteina!”. Czy obecnie nie mamy przypadkiem do czynienia z kontynuacją podobnych praktyk? Fakt, mimo tego, że okrzyki wyrzucane dziś z trzewi młodych i arcypolskich chłopców, chociażby podczas wykładu Zygmunta Baumana we Wrocławiu, są  innej treści, to jednak wywodzą się z bardzo podobnego zbioru światopoglądów, mających charakter ultranarodowy.

Zakłócenie wykładu Dicksteina, to jeden z bardzo wielu gestów z katalogu antysemickich zachowań, dyskryminacyjnych czynów opisanych przez Bożenę Keff w książce „Antysemityzm. Niezamknięta historia”. Publikacja jest zarówno rzetelnym wywodem, popartym wiarygodnym aparatem naukowym, jak i niezwykle przystępną, porządkującą fakty i wyjaśniającą kluczowe pojęcia lekturą.

Bożena Keff przeprowadza czytelnika przez bagno wciąż porażających i niestety obecnych także dziś, mitów i stereotypów dotyczących Żydów, mających swoje początki chociażby w tradycji i religii. Począwszy od zabicia przez Żydów Jezusa (i dlatego są oczywiście tacy źli), idąc przez wizerunek „Żyda z pieniążkiem”, a  na pogromach kończąc. Keff nie zapomina o haniebnej wręcz roli, jaką w krzewieniu antysemityzmu odegrał także polski Kościół katolicki i endecja. Tym samym książka Keff powinna wzbudzić publiczną dyskusję o zamiatanym pod dywan antysemityzmie spod znaku flagi biało-czerwonej.

Autorka „Utworu o matce i ojczyźnie” kapitalnie odnosi się do  wygodnych dla Polaków opinii, gdy są narażeni na oskarżenia o antysemityzm. Mowa tutaj chociażby o działającej jak balsam na polską duszę największej ilości odznaczeń „Sprawiedliwych wśród narodów świata” przyznawanych przez Yad Vashem właśnie Polakom, czy skandalicznym wręcz argumencie mówiącym o biernej postawie Żydów podczas II wojny światowej.

Demonizowanie każdego obcego, który pojawi się w naszym sąsiedztwie ma miejsce także dziś, bowiem stereotypy i mity niezwykle upraszczają postrzeganie rzeczywistości. Dlatego książka Keff jest istotna nie tylko ze względu na tematykę, której dotyczy, ale także ze względu na coraz bardziej różnorodny kulturowo świat, w jakim żyjemy. „Antysemityzm” Bożeny Keff, podobnie jak książki Marii Janion czy Jana Tomasza Grossa to więc lektura bolesna, ale potrzebna.

 

Bożena Keff „Antysemityzm. Niezamknięta historia”

Ilość stron: 248

Czarna Owca 2013

 

Komentarze

Zobacz także:

Nowy uniwersalizm / Zmierzch kultury...
Tymoteusz Kochan 12/12/2016 Współczesna kultura pracownicza ze względu na sam proces produkcji kulturowej jest już kulturą sankcjonowaną, czyli i produkowaną, i selekcjonowaną pod nadzorem właścicieli... więcej
Antymieszczańska postawa u Edwarda...
Cyprian Kraszewski 19/02/2019 Edward Abramowski nie był konsekwentnym marksistą, choć jego pierwsze teksty zwiastowały dobrze zapowiadającego się socjalistę naukowego. Abramowski nie porzucił całkowicie... więcej